Venkovská zahrada
Zahrady byly účelové a přesto krásné. Pro tento typ zahrad je typická bujnost. Jsou přeplněné květinami . Najdete původní nenáročné rostliny, stromy, pěstovali se plody, ze kterých naše babičky a prababičky pekly a vařily bezkonkurenční "dobroty". Bylinkové záhony, trvalky, které zčásti zplaňují nebo okrasné dřeviny. Okrasné záhonky byly samozřejmě přírodně odděleny od těch zelinářských. Vše je umístěno blízko domů, jelikož mají za úkol i vytvářet stín. Při návrhu takové to zahrady je dobré si vyhnout pravidelnosti, přesnosti a určitě dokonalosti. Ovšem dost se klade důraz na barevnost -je důležitá. Vždy je navržená tak, aby působila uklidňujícím dojmem. Co se týče ostatních materiálů, používají se střídmě, žádná část zahrady by neměla být dominantní. Jde samozřejmě o přírodní materiály jako dřevo, kůly, cihly a kameny
Na zahradě by se měly objevit ovocné stromy - jabloně, hrušky, švestky, slívy, ringle a špendlíky, k tomu záhony s bylinkami, kde najdete kopr, cibulku, česnek, libeček, petrželka . Našly by jste tam trvalky jako srdcovka, vlčí bob, kosatec, hosta a samozřejmě cibuloviny, stálezelené keře. Letničky se sází spíše do květináčů - či dostupných vesnických nádob. Sázely se určitě typické nenahraditelné růže - pnoucí ,ale i standardní nízké keře s růžemi , ale ty se objevovaly minimálně. Zelenal se na nich pnoucí břečťan nebo réva a hodně se objevuje Clematis - česky Plamének. Okolo kmenů ovocných stromů se sází Loubenec - Psí víno, nebo Lonicera - Zimolez.
U tohoto typu zahrady se vracíme do života praktičnosti našich babiček a prababiček. Zahrady byly účelové a přesto krásné.
Náhledy fotografií ze složky Venkovská zahrada